Голям успех за първия Международен инвестиционен форум, проведен в Скопие, 13 април 2022 г., Северна Македония

Превръщане на възможността в реалност чрез инструменти, методи и програма за ускоряване за предоставяне на конкретна подкрепа за бързоразвиващи се иновативни компании в балканско-средиземноморските страни – Северна Македония, Гърция, Кипър и България – проект Gazelle.

Първият Международен инвестиционен форум по проект GAZELLE (Организиране на ускорение за иновативни МСП с висок потенциал) се проведе в хотел Holliday Inn, Скопие (13 април 2022 г.), организиран от Стопанската камара на Северна Македония и партньорските организации от Гърция, Кипър и България. Форумът беше предназначен за иновативни компании, характеризиращи се с бърз темп на растеж, които значително допринасят за създаването на нови работни места.

На форума се обърнаха представители на няколко партньорски организации. Магистър Михайло Донев, изпълняващ длъжността оперативен директор за развитие, иновации и знания на Стопанската камара на Северна Македония (Партньор по проекта 4), поздрави присъстващите, изрази благодарност за участието им във форума и представи предприетите дейности по проекта. Освен това той посочи, че този проект предоставя тестови инструменти и методи за подкрепа на иновативни МСП, както и изпълнение на пилотен стратегически план за конкретна подкрепа на иновативни компании чрез Програмата за ускоряване и развитие. В годината, отбелязваща 100-годишнината на Стопанската камара на Северна Македония, ние се гордеем, че нашето портфолио от дейности създава стойност за иновативни компании с висок потенциал, които създават нови работни места като „газелите“, които символизират бърз напредък и прогрес напред, заключи оперативният директор Донев.

Г-жа Елени Фоти, водещ партньор на проекта Gazelle и директор по международни търговски отношения в Атинската търговско-промишлена камара (ACCI), изнесе встъпителна реч, в която изрази благодарност за гостоприемството и изтъкна изключителното значение на организирането на подобни международни инвестиционни форуми, които се очаква да допринесат за повишаване на информираността по отношение на бизнес ангелите и освен това да развие възможност за комуникация между компаниите от страните, участващи в Балканско-средиземноморската програма.

Д-р Димитрис Каридис, старши съветник в агенцията за насърчаване на инвестициите и търговията – Enterprise Greece (Партньор на проекта 3), направи кратък преглед на основните цели на проекта, дейностите и очакваните резултати от проекта.

Д-р Леонид Наков, професор в Стопанския факултет на СУ „Св. Кирил и Методий“ в Скопие, Център за икономически изследвания, сподели опита си от подбора, обучението и подготовката на пет бързо развиващи се иновативни МСП в Северна Македония по Програмата за ускоряване, техните очаквания и бъдещи стъпки. Освен това, заедно с Антонис Ливиератос, асистент в Националния и Каподистрийски университет в Атина, Гърция, и координатор на проекта Gazelle (Партньор по проекта 2), той представи инструментите и предимствата на Програмата за ускоряване за иновативни малки и средни предприятия (газели), стимулирайки дискусия сред публиката и компаниите.

Във форума се включиха 14 иновативни МСП от 4 държави, участващи в Балканско-средиземноморската програма (Северна Македония, Гърция, Кипър и България), които запознаха с дейността си потенциални инвеститори, търговски банки, университети и изследователски центрове, целящи установяване на контакти с инвеститори, които биха могли да растат на националните, регионалните и международните пазари и да стартират бъдещи иновативни процеси.

През изминалия период партньорите по проекта предприеха дейности, които се очаква да укрепят капацитета на камарите, с цел подобряване на сътрудничеството между организациите на заинтересованите страни в разработването на последователна политика за иновации и икономическо развитие, която ще генерира синергия на транснационално ниво.

Водещ партньор на проекта Gazzele е Атинската търговско-промишлена камара (ACCI), в партньорство с Стопанската камара на Северна Македония, Националния и Каподистрийския университет в Атина, Enterprise Greece, Кипърския технологичен университет и Русенската търговска-индустриална камара, които ще организират бизнес форуми в България, Кипър и Гърция в предстоящия период, като крайният резултат е създаването на балканска мрежа за подкрепа на иновативни бързо развиващи се компании.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *