Ред на Атина, 3-ти Международен инвестиционен форум, 24 юни 2022 г

На 24 юни в Атина се проведе 3-ти Международен инвестиционен форум с участието на 19 стартиращи фирми от балканско-средиземноморските страни (Гърция, Кипър, България и Северна Македония), бизнес ангели и агенти за развитие на иновациите. Форумът се организира в рамките на европейския проект GAZELLE – ORGANIZing accELaRing for high-potential innovative SMEs, от програмата INTERREG Balkan – Mediterranean 2014-2020. Съорганизатори бяха Атинската търговско-промишлена камара (ACCI) и Enterprise Greece, партньори на проекта GAZELLE.

Във встъпителната реч на събитието г-жа Бети Александропулу, изпълнителен директор на Enterprise Greece и член на Борда каза: „Иновациите са от централно значение за Гърция и за устойчивото развитие, което искаме да постигнем в бъдеще. Имайки това предвид, ние изпълняваме цялостен план с различни действия – като начални лагери, роудшоута и събития в мрежа – допълнително укрепване на екосистемата и създаване на бизнес възможности и работа в мрежа с външния свят. Такъв важен проект е Gazelle, който има за цел да разработи интегриран механизъм за ускоряване на иновативни компании, известни като „газели“ чрез инвестиционни ангели и трансфер на знания в Балкано-Средиземноморския регион.

От името на ACCI, г-н Димитриос Димитриу, член на Административния комитет – Бизнес консултиране, отбеляза: „От 2014 г. ACCI създаде свой собствен бизнес инкубатор, наречен THEA, който имаше привилегията да създаде мрежа от бизнес ангели, сред всички членове – предприемачи на Камарата, да се развива в среда със 100 000 бизнес членове, като има достъп не само до опитни бизнес ангели, но и до предприемачи, политици и инвеститори. Това е тази мрежа, която също подкрепя проекта Gazelle и участващите стартиращи компании. В допълнение, нашата камара, като част от проекта, обедини стартиращи фирми от жени с европейски женски мрежи и Националната камара мрежа на гръцките жени предприемачи, чийто президент е г-жа София Куненаки-Ефраймоглу, която е и вицепрезидент на ACCI”.

Освен това г-н Михалис Дрицас, директор на кабинета на заместник-министъра на развитието и инвестициите се позова на набор от инициативи, предприети от държавата за съществена подкрепа на оригинални и новаторски идеи и по-нататъшното свързване и развитие на иновационната екосистема, като например финансови инструменти от НСРР и ресурси на Фонда за възстановяване. Върхът на това усилие е платформата Elevate Greece, която работи за сертифициране на гръцки стартиращи фирми, като осигурява на членовете на Регистъра, наред с други, специални привилегии като стимули за данъчни инвестиции за бизнес ангели, благоприятни данъчни стимули за опции за акции и помощ с невъзстановими оборотни средства. Редица други интервенции се движат в същата рамка на реформата, като например новото законодателство относно създаването и функционирането на спинофи.

Чрез своята лична бизнес история, г-жа Кандис Джонсън, почетен президент на Европейската мрежа на бизнес ангелите (EBAN) и съ-президент на френската Sophia Business Angels, подчерта как бизнес ангелите могат да допринесат за иновативния бизнес на ранен етап не само с капитал, но и като предлагат своя опит и дават визия и ноу-хау на стартиращи фирми за развитието на тяхното бизнес планиране и действие.

Г-н Фанис Мацопулос, член на борда на директорите на ACCI и бизнес ангел-член на BANG, в сесията за обобщение и препоръки на 3-тия международен инвестиционен форум, цитира: Кипър, България, Северна Македония и Гърция са съседи в много крехък регион – особено днес – предвид войната между Русия и Украйна, която доведе до енергийна криза, от която страдат всички страни. Единственият начин нашите страни да постигнат устойчиво развитие и стабилност е чрез прозрачна комуникация, която насърчава сътрудничеството на справедлива основа. Проектът Gazelle е един от най-добрите инструменти за тази изключително сложна и важна задача. Той обединява МСП, които насърчават иновациите, което ще проправи пътя за по-тясното сътрудничество на нашите страни. Той също така преодолява финансовата разлика между инвеститори и стартиращи фирми, което понякога е по-критично от самата идея. Тъй като всичко по-горе е изпълнено, проектът Gazelle в крайна сметка насърчава социалното благополучие.

След това се проведе питчинг сесия, по време на която 19 стартиращи фирми от 4-те държави, участващи в програмата (Северна Македония, Гърция, Кипър и България), представиха своята бизнес идея пред публиката на форума.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *