Бюлетин № 1 – май 2020 г

Изтеглете PDF файла тук

Проектът GAZELLE, озаглавен „ORGANIZING acCELaRing for high-potencial innovative SMEs-Gazelle“ е проект, изпълняван в рамките на програмата INTERREG Balkan Mediterranean 2014-2020. Водеща организация по проекта е Атинската търговско-промишлена камара – Гърция, а останалите членове на консорциума са от България, Кипър и Северна Македония.

Предметната област, в която ще работи консорциумът, е сравнително нова за региона и е свързана с идентифициране на инвестиционната дейност на бизнес ангелите и компаниите, които те подкрепят. Акронимът на проекта Gazelle не е избран случайно, тъй като основната му целева група са тези бързоразвиващи се иновативни компании, наричани от икономистите „газели“.

„Газели” са иновативни компании, характеризиращи се с бързи темпове на растеж, които допринасят значително за създаването на нови работни места. Изчислено е, че газелите представляват само 4% от всички компании, но представляват 70% от всички нови работни места.

Проектът планира и изпълнява съвместни устойчиви мерки за създаване на динамична екосистема за иновативни МСП в рамките на програмата INTERREG Балкан – Средиземноморие 2014-2020. Общата цел на проекта е:

  • укрепване на организациите, които могат да подкрепят създаването и валоризирането на мрежите на бизнес ангелите и
  • засилване на стратегиите за трансфер на технологии чрез пряко улесняване на връзката между университетите и иновативните МСП.

Партньорите имат за цел да популяризират и подкрепят мерки в рамките на мрежата на балканските бизнес ангели сред участващите страни и региони, като същевременно оценяват съществуващите политики в балканската средиземноморска зона по отношение на подкрепата на иновативни МСП. Действията, методите и инструментите, които ще бъдат разработени, ще:

  • Повиши осведомеността за бизнес ангелите и техните мрежи (BANs) и на свой ред развиe ангелски пазар в балканската средиземноморска зона;
  • Осъществи тест на инструменти и методи за подкрепа на иновативни МСП, BAN и TTO,
  • Създаде балканска средиземноморска мрежа за подкрепа на бизнес ангели.

ЦЕЛ

Проектът има за цел да се справи с основните пречки пред развитието и растежа на „газели“: достъп до финансиране и достъп до външно знание, независимо дали това е познаване на пазара или технически опит. За да отговори на тези предизвикателства, проектът има за цел да насърчи развитието и растежа на бизнес ангелите и технологичния трансфер на знания и опит от университетите към МСП.

Основната цел на проекта е двойна:

  1. а) ускоряването на БалканМед „Газели” и
  2. б) създаването на екосистема, в която „Газелите могат да тичат по-бързо и по-далече“.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

  • Разработване на транснационален интегриран механизъм, улесняващ „Газели“ в ранен етап на развитие чрез насърчаване на достъпа до а) финанси и б) научни знания и опит, които могат директно да бъдат „въведени в действие“
  • Укрепени организации, които могат да подкрепят създаването на мрежи от бизнес ангели
  • Трансфер на най-добри практики – разработване на интегрирана методология – включително инструменти за бизнес ангели и предприемачи / потенциални предприемачи, както и инструменти за трансфер на ноу-хау
  • Насърчаване сътрудничеството между заинтересованите страни за развитие на мрежа от бизнес ангели в региона BALKAN-MED
  • Изпълнение на интензивна програма за ускоряване на бизнеса за избрани иновативни МСП, която се подкрепя от две важни институции: пазарът на ангели и трансферът на технологии
  • Актуализации на политиката и препоръки в областта на трансфера на технологии към МСП, иновациите, както и насърчаването и подкрепата на BAN.

ПИЛОТНИ ТЕСТОВИ ДЕЙНОСТИ

С цел тестване и подобряване на механизма за подкрепа:

  • Ще бъдат пуснати в експлоатация 4 Центъра за подкрепа на национално ниво и тяхната Балканска мрежа
  • 35 иновативни МСП ще преминат през програма за ускоряване, за да представят своя нов продукт и услуги на пазара. Сред тези 35 иновативни компании 9 ще имат шанса да си сътрудничат с университети и изследователски институции под формата на споразумения за трансфер на технологии.

Партньорски срещи на Gazelle през 2019 г

Проектът „GAZELLE: ORGANIsing accELaration for high-potential innovative SMEs“ стартира официално на 18-19 юли 2019 г. в Атина. Представители на всичките шест партньорски организации присъстваха на началната среща, организирана от лидера на консорциума Атинската търговско-промишлена камара. Участниците бяха приветствани от г-жа Елени Фоти, директор Международни търговски връзки и ръководител на проекта.

Наситената програма от ден и половина включваше разнообразни презентации и дискусии. Първо, партньорите имаха възможност да се запознаят повече с дейностите и контекста, в който работи всеки от тях. След кратко представяне на проекта от Националния и Каподистрийски университет в Атина, действащ като партньор в проекта, участниците бяха насърчени да обменят информация относно макроикономическите параметри в своите страни и да споделят първоначални мисли относно целите на GAZELLE. Тъй като проектът беше концептуализиран още през 2016 г., актуализацията между партньорите им позволи да получат представа за текущата ситуация. След това срещата продължи да се занимава с някои технически въпроси, свързани с управлението на планираните дейности.

Основните моменти от тази първа партньорска среща бяха запознаването на партньорите помежду им, тяхното представяне и определяне на техните отговорности и дейности в работата на проекта.

Всички работни пакети и техните отделни резултати бяха обяснени с по-силен фокус върху някои дейности за анализиране на състоянието на трансфера на технологии и предстоящите пазари на бизнес ангели.

На 19 ноември партньорите бяха посрещнати от изпълнителния директор на Русенската търговско-индустриална камара в сградата на организацията в центъра на крайдунавския град.

Фокусът на дискусиите беше напредъкът на дейностите, свързани с анализите на ситуацията в страните, както и добрите практики на центрове за трансфер на технологии и мрежи от бизнес ангели (BAN) в географския регион, определен за всеки партньор. Трябва да бъдат представени две най-добри практики за бизнес ангели и две за трансфер на технологии, които след това могат да се видят в реалния живот и да се посетят. Ще бъдат избрани най-подходящите и те ще бъдат посетени. Те не трябва да са стартиращи фирми, а чисти бизнес ангели с реална практика и активност. Беше коментирано, че ще бъдат привлечени и други заинтересовани страни на тези посещения. В случая с РТИК това може да са хора от Русенския университет, които са асоцииран партньор по проекта.

Всяка организация представи предварителните констатации и получи обратна връзка. Освен това партньорите разговаряха по време на учебните пътувания. Обърнато е по-голямо внимание на дейностите по хоризонтална комуникация и управление. Става въпрос за проектирането и функционирането на центровете за поддръжка, които ще предлагат помощ както на избрани иновативни МСП-бенефициенти, така и на бизнес ангели, целящи да инвестират в „Газели“. Консорциумът се съгласи да продължи напред с подготовката на набор от инструменти за центровете и обучителни материали за техния персонал.

ПАРТНЬОРИ

Водещ партньор:

Атинската търговско-промишлена камара
Адрес: 7-9 Akademias Str., 10671, Атина, Гърция
Тел.: +30 210 3631317
Ел. поща: helfoti@acci.gr

Партньори по проекта:

Национален и Каподистрийски университет в Атина
Адрес: ул. Sofokleous & Aristidou 1, 10559, Атина, Гърция
Тел.: +30 210 3689437
Ел. поща: alivieratos@econ.uoa.gr
Enterprise Greece
Адрес: 109 Vasilissis Sophias Avenue, 11521, Атина, Гърция
Тел.: +30 210 3355711
Ел. поща: y.retsas@enterprisegreece.gov.gr
Стопанска камара на Македония
Адрес: 13 Димитрие Чуповски, Скопие, Северна Македония
Тел.: +38923244009
Ел. поща: irena@mchamber.mk
Кипърски технологичен университет
Адрес: 31 Архиепископ Киприанос, 3603, Лемесос, Кипър
Тел.: +357 25 00 2500
Ел. поща: petros.kosmas@cut.ac.cy
Русенска търговско-индустриална камара
Адрес: бул. Фердинанд 3А, 7000, Русе, България
Тел.: +359 82 825 875
Ел. поща:  info@rcci.bg

Партньор наблюдател:

Русенски университет „Ангел Кънчев”
Адрес: ул. Студентска 8, 7017 Русе, България
Тел.: +359884343132
Ел. поща: dpavlov@uni-ruse.bg

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *