Бюлетин № 2 – юни 2021 г
Текуща ситуация и анализ на най-добрите практики
Работният пакет 3, наречен „Анализ на текущата ситуация и най-добрите практики“, чийто общ обхват беше оценката на текущата ситуация и идентифицирането на най-добрите практики в областта на пазара на бизнес ангели и трансфера на технологии, е разделен на три свързани действия и стартира в средата от 2019 г.:
Действие 3.1 Проучване на текущата ситуация на пазара на бизнес ангели (BA) и трансфер на технологии (TT). Водещият партньор на дейността тук беше Атинският университет (UOA). Партньорът подготви шаблони и мостри, които по-късно бяха използвани от всички партньори в тяхната работа и изследвания. Всички партньори проведоха проучване в съответните си страни (UOA, EG и ACCI за Гърция, CUT за Кипър, RCCI за България, ECM за Северна Македония). Проучването беше завършено и в началото на 2020 г. всички партньори имаха моментна снимка на текущата ситуация на пазара на бизнес ангели и TT. Проучването потвърди, че бизнес ангелите играят важна роля във финансирането на иновативни предприятия, като 93% от последните им инвестиции са във фирми, ангажирани с иновации на процеси или продукти; те имат значителни дялове във фирми, разработващи маркетингови, организационни или бизнес модели иновации. Бизнес ангелите са лица с висока нетна стойност (HNWI), които правят директни инвестиции със собствените си пари, или с други, или сами, в некотирани бизнеси, с които нямат семейна връзка. Бизнес ангелите обикновено инвестират под формата на капиталово финансиране с надеждата да постигнат значителна финансова възвращаемост, когато продадат своя дял в бизнеса. Обикновено те също ще вземат активно участие в бизнеса си, в който инвестират.
Действие 3.2 Едно проучване за най-добрите практики на BA и TT. Ръководител на дейността беше RCCI. Важен извод в изследването е, че основен проблем, който е характерен не само за България, но и за страните от Югоизточна Европа като цяло, е липсата на бизнес умения у предприемачите да се интернационализират и да правят международен бизнес. През 2018 г. интернационализацията на стартиращото предприемачество в страната е 7,4%, което прави България една от само четирите икономики в изследването с ниво под 10% заедно с Полша, Холандия и Испания. GEM заключава, че растежът на технологичното предприемачество в Западна Европа и в България е доказателство за нарастваща устойчивост и капитализиране на висококачествени технологични таланти.
Действие 3.3 Едно учебно посещение за BA и едно учебно посещение за TT с ръководител на дейността: UOA. Проучвателните посещения бяха планирани за първото тримесечие на 2020 г., но поради световната пандемична криза с Covid 19 всички европейски страни навлязоха в локдаун и бяха приложени ограничения. При това положение дейността беше отложена за момента, в който ситуацията позволи да се осъществи.
РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНСТРУМЕНТИ ЗА ЦЕНТРОВЕ ЗА ПОДКРЕПА И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Като част от WP4 „Механизъм за подкрепа“ дейността започна с първоначалното разработване на кратко описание за всяка категория, направено от всички партньори. След обсъждане от всички партньори инструментите бяха избрани да бъдат анализирани в детайли. Партньорите си разделиха работата и бяха анализирани и подготвени: стратегически инструменти, оперативни инструменти, маркетингови инструменти, юридически, интелектуална собственост, презентационни, финансови, инструменти за работа на BANs, инструменти за трансфер на технологии. Разработването на набор от инструменти за целта на Центровете за подкрепа се основава на констатациите на WP3 и е разработен съответен набор от инструменти (напр. патент, интелектуална собственост и оценка на компании, „проверка на разума“ на ускорени компании, инструменти за надлежна проверка, шаблони за представяне на идеи, кодекс на поведение за BANs). Целта зад разработването на тези инструменти беше по-късно да бъдат използвани за подпомагане на стартиращи фирми и малки до средни предприятия (МСП), ангелски инвеститори и мрежи на бизнес ангели (BAN), центрове за поддръжка и офиси за трансфер на технологии (TTO) засилват сътрудничеството между всеки други и ускорявате процеса на акселерация. След изграждането на инструментариума той помага на бизнеса с ресурси да се развива и расте. Един от приоритетите е да се гарантира, че фирмите имат достъп до решения за разработка, които да подкрепят техния успех.
Центровете за поддръжка са вид организации за доставчици на ресурси, включително акселератори и инкубатори, организации за икономическо развитие и специфични за сектора групи за подкрепа на бизнеса. Консорциумите по проекта се заеха с разработването на обучителни пакети, които са насочени към екипа на поддържащата Gazelle и бизнес ангелите, които имат за цел да инвестират в „Газели“. Въз основа на разработените инструменти и пакети за обучение, консорциумът разработва и учебна програма, която ще бъде в основата на инициативата на акселератора за избраните иновативни МСП. Те ще ползват услугите на центровете за поддръжка и ще получат ценни насоки как да подкрепят и ускорят своя бизнес.
БИЗНЕС АНГЕЛИ И ПОДКРЕПА ЗА ТРАНСФЕР НА ТЕХНОЛОГИИ
Прилагането на интензивна програма за ускоряване на бизнеса за избрани иновативни МСП се подкрепя от две важни институции: пазарът на ангели и трансферът на технологии. За да тестват и подобрят механизма за подкрепа, 35 иновативни МСП (10 в Гърция, 10 в Кипър, 10 в България, 5 в Северна Македония) ще преминат през програма за ускоряване, за да представят своя нов продукт и услуги на пазара. Сред тези 35 иновативни компании 9 ще имат шанса да си сътрудничат с университети и изследователски институции под формата на споразумения за трансфер на технологии. Университетите са най-добрият проводник на обществото за напредък в медицината, технологиите, селското стопанство и общественото здравеопазване, като по този начин подобряват качеството на живот в световен мащаб чрез трансформиране на научните изследвания в иновации. Този процес, известен като трансфер на технологии, започва с идентифициране на открития, които могат да бъдат защитени и продаваеми от широк спектър от разкрития на изобретения, и насочване на тези технологии към търговския пазар, където те могат да подобрят живота и да стимулират растежа. Специалистите по трансфер на технологии гарантират, че интелектуалната собственост е оптимално защитена и търсят квалифицирани търговски партньори, които могат да изнесат тези открития на пазара. След като намерят правилния търговски партньор или стартираща компания, те управляват тази връзка, за да гарантират, че технологията се развива успешно и усърдно. Правилният търговски партньор може да предизвика повече иновации в университета и по този начин повече икономическа активност извън неговите граници. Именно тук е важна ролята на ангела инвеститор, който може да помогне на иновативното предприятие да получи технология, като инвестира в нея.
По този начин трансферът на технологии поддържа всички стълбове на новата глобална икономика: иновации, технологии, предприемачество и знания, а бизнес ангелите могат финансово да осигурят целия процес. За да се оцени важността и значението на практическата полза от центровете за трансфер на технологии, ще бъде организирано учебно посещение в такъв център и едно посещение в мрежата на бизнес ангелите. Тъй като това беше свързано с организирането на пътувания по време на пандемичната ситуация, консорциумът отложи провеждането на учебните посещения за есента на 2021 г.
Партньорски срещи на Gazelle през 2020 г./юни 2021 г
Въпреки че глобалната пандемия от Covid-19 избухна през този период и физическите срещи между партньорите бяха невъзможни, работата по проекта продължи интензивно. Членовете на консорциума организираха периодични виртуални срещи, на които обсъждаха предстоящите дейности, споделяха текущата работа и трудностите, които могат да бъдат преодолени. През този период партньорите проведоха няколко виртуални срещи, обмениха важна информация за управление на проекти, отчитане, организация на работа по време на пандемията. Консорциумът работи върху разработването на инструментите за центровете за поддръжка и виртуалната платформа. Бяха обсъдени и вариантите за учебни посещения и изборът на двата значими актьора, трансфера на технологии и бизнес ангелите. Като цяло партньорите спазваха ангажиментите си по проекта и дадоха всичко от себе си, за да преодолеят пречките, възникнали поради пандемичната ситуация.