Бюлетин № 5 – декември 2022 г
Обучение по ускорена програма в център за поддръжка на ACCI, Гърция
Програмите за ускоряване на проекта Gazelle, чрез техните центрове за поддръжка, имат за цел да укрепят стартиращите предприятия чрез насърчаване на достъпа до финансиране, научни знания и опит, които могат директно да бъдат „приложени в действие“. Стартъпи и екипи, участващи в акселерационната програма на ACCI, в рамките на проекта Gazelle, имаха възможността, заедно с екипите на THEA Incubator на ACCI, на 15 април да участват в два семинара и кръгли маси по въпроси, свързани с иновативните женско предприемачество и женско лидерство в корпоративната среда. Дискусиите на семинара бяха организирани от THEA Incubator на ACCI и Националната камара мрежа на жените предприемачи, в сътрудничество с US Market Access Center и Prospera Women. Целта на семинарите беше след представяне на проектите, обмен на мнения и дискусия с практически примери и съвети между участващи стартиращи фирми и предприемачи с двамата изтъкнати ръководители от американския пазар, както и с представители на институции и бизнес общност. Темите засягаха женското предприемачество, методите за разширяване на компанията и навлизане на нови пазари.
През юли програмата беше разширена на няколко срещи в гръцкия център за подкрепа и включваше:
- Презентация от Националния център за документи (EKT) „Оценяване на потенциални иновации в корпорациите и европейски инструменти за финансиране на изследвания, развитие и иновации“.
- Представяне на стартъпите пред представители на Uni.Fund.
Гръцките иновативни стартиращи компании, избрани и подкрепени от програмата за ускоряване, бяха:
- INTELIGG P.C./SMARTH-PROP: Интелигентна термостатна система, която се самообучава и самонастройва, използвайки усъвършенствани AI и алгоритми за задълбочено обучение, което води до значително намаляване на енергията в сградите.
- DIGISEC SA: Система за наблюдение на птици, която предпазва птиците от вятърните турбини, като увеличава максимално времето им на работа, почти елиминира времето им за изключване и минимизира шумовото замърсяване – Digisec предлага също цялостни решения за сигурност, вариращи от физическа сигурност до вътрешна сигурност и киберсигурност.
- TRAQBEAT TECHNOLOGIES PC: Пазете здравето си: конвертируемо медицинско устройство, което може да се носи, осигуряващо непрекъснат и синхронен мониторинг на здравето.
- ΚLEESTO: Бек-офис система от следващо поколение за туристически компании, която им помага да дигитализират, автоматизират и оптимизират своя бизнес.
- PROJECT PARENTING: Първата образователна платформа за електронно обучение за родители в Гърция с образователно съдържание.
- DATAPHORIA: Платформа Analytics-as-a-Service за всяка компания, организация или град, които искат да измерват, оптимизират и комуникират своя преход към устойчивост.
- TICKETSELLER: Първата приемаща туристическа агенция в Гърция с иновативната услуга на независимия туристически агент с цел демократизиране на гръцката туристическа индустрия.
- METIS SEAGRASS MON: Патентована еко повърхност на основата на естествени влакна от изсушена морска трева, Posidonia Oceanica и екологично чисти свързващи вещества за използване във вътрешни пространства, намалявайки замърсяването на закрито.
- CALTICA: Висококачествени продукти за домашни любимци. Продукт: полифенолна хранителна добавка, която е награждавана в цял свят за своето качество и иновативност.
- TALENT MINER: Платформа за наемане на кадри за технологични компании и стартъпи/увеличаващи се фирми, които търсят персонал в набора от таланти в гръцките университети.
По-късно, през юни, шест стартиращи компании от програмата за ускоряване на гръцката ACCI (Dataphoria, TicketSeller, Kleesto, Project Parenting, Traqbeat, Digisec S.A.) участваха в TNWConference 2022, водещият европейски технологичен фестивал в Амстердам, като имаха възможност да се свържат с международни технологични ръководители , политици, стартиращи фирми, разширяване на мащаба и получете прозрения от пионерите в индустрията и достъп до капитал. Г-н Ставрос Георгакис, член на Административния комитет на ACCI, придружаваше делегацията. Регион Атика и Фондът за регионално развитие на Атика спонсорираха пътуването на стартиращите компании.
ОБУЧЕНИЕТО ПО УСКОРЯВАЩАТА ПРОГРАМА В КИПЪР
Кипърският технологичен университет в сътрудничество с ARIS (A Really Inspiring Space) покани иновативни стартиращи компании/МСП да кандидатстват за програмата за ускоряване, която беше приложена в Кипър. Програмата беше проведена в началото на пролетта на 2022 г. и даде уникална възможност на иновативни стартиращи фирми и МСП да преминат през интензивна програма за ускоряване на бизнеса, като им помага да изградят своя бизнес модел, да се възползват от трансфера на технологии на транснационално ниво и да подобрят международното си сътрудничество.
Избраните за участие стартиращи фирми получиха ценен опит как да подобрят представянето си пред инвеститорите, как да получат успешно финансиране за своя бизнес, както и информация за различни фондове, към които да адресират кандидатурите си. Тази програма беше важен етап от проекта и пряко подкрепи 10 кипърски стартиращи компании. Бяха избрани следните иновативни компании:
- VERALITY: Стартираща компания, която има за цел да върне точката на здравна помощ на пациента. С ориентирана към пациента платформа, която позволява дистанционно наблюдение на пациенти чрез обобщаване на свързани със здравето данни от носими и безжични медицински устройства.
- JJOBO: Онлайн платформа за пазара на труда, която свързва лица или фирми, нуждаещи се от квалифицирана помощ за всякакъв вид услуга или проект, със свободни професии или професионалисти.
- IREROBOT: Има за цел да разработи и да навлезе на пазара с продукт, базиран на нов метод за комуникация за глухи хора, който използва усещането за допир, чрез преобразуване на звуци във вибрации, които се предават на кожата чрез уникален интерфейс.
- NOT BUSY NOW: Платформа за резервация на наличност.
- RokiToki: Платформа за социални медии, базирана на глас.
- PLUTOS: Иновативна инвестиционна платформа.
- POKERLOAD: Дигиталната платформа Pokeroload ще запълни всички пропуски за технологичния напредък, необходим във физическия свят на игралната индустрия и по-точно за играта на покер.
- TYTOVIEW: Онлайн електронен магазин за дронове, изграждащ персонализирани части чрез 3D принтиране.
- MINDSWAPS: Унифицирана онлайн образователна платформа, предназначена като пазар между преподаватели и ученици, фокусирана специално върху родителския контрол и защитата на непълнолетни.
- FITOLIO: Платформа за първокласно фитнес менторство.
ТРЕТИЯТ МЕЖДУНАРОДЕН ИНВЕСТИЦИОНЕН ФОРУМ В АТИНА, ГЪРЦИЯ
Огромното събитие се проведе в Атина на 24 юни с участието на 19 стартиращи фирми от балканските средиземноморски страни (Гърция, Кипър, България и Северна Македония), бизнес ангели и агенти за развитие на иновациите. От страна на ACCI участваха г-н Димитриос Димитриу, първи вицепрезидент, г-н Теофанис-Панайотис Мацопулос, член на борда на директорите на ACCI и бизнес ангел член на BANG. 10 гръцки стартиращи компании: INTELIGG P.C./SMARTH-PROP, DIGISEC SA, TRAQBEAT TECHNOLOGIES PC, Κleesto, Project Parenting, Dataphoria, TicketSeller, Metis Seagrass MON, CALTICA, Talent Miner, Паралелно провеждане на Hellenic International Business Angels Summit (HIBAS-2022) ) на същото място увеличи максимално възможностите за стартиращи фирми по проекта да се свържат с бизнес ангели от цял свят. Българската делегация беше представена от 3 иновативни стартиращи компании (Renairco Ltd, CARDINAL BITES и Hotfarm) и 2 бизнес ангела (INNOVATION STARTS и GRADORED). Кипърската делегация участва с 3 иновативни стартиращи компании (Verality, JJobo и IREROBOT). Проведе се питчинг сесия, по време на която 19 стартиращи фирми от 4-те държави, участващи в програмата (Северна Македония, Гърция, Кипър и България), представиха своята бизнес идея пред публиката на Форума.
Въздействието на събитието беше силно и то събра малки и средни предприятия, които насърчаваха иновациите, което проправи пътя за нашите страни да работят по-тясно заедно. Събитието също така преодоля финансовата разлика между инвеститори и стартиращи компании, която понякога е по-критична от самата идея. Тъй като всичко по-горе е изпълнено, проектът GAZELLE в крайна сметка насърчи социалното благополучие. МЕЖДУНАРОДНИЯТ ИНВЕСТИЦИОНЕН ФОРУМ в Атина като цяло имаше за цел да събере, насърчи и подкрепи иновативни компании, МСП и бизнес ангели (BA) в страните от Балканското Средиземноморие: България, Гърция, Кипър и Северна Македония. Те имаха възможност да представят своята дейност, бизнес идеи и очаквания, за да станат по-конкурентоспособни на пазара и да засилят сътрудничеството с други чуждестранни компании, особено със страните от балканско-средиземноморския регион.
ЧЕТВЪРТИ МЕЖДУНАРОДЕН ИНВЕСТИЦИОНЕН ФОРУМ В ЛИМАСОЛ, КИПЪР
Събитието се проведе на 19 октомври 2022 г. в ASBIS HI TECH CLUSTER, Лимасол, Кипър и беше организирано от Cyprus University of Technology, партньор на проекта, в сътрудничество с ARIS A REALLY INSPIRING SPACE, в ASBIS High Tech Cluster. Във форума участваха над 70 участници. По време на събитието бяха представени различните дейности на проекта Gazelle, като ускоряване на бизнеса и трансфер на технологии за иновативни МСП, поддържащи и мрежови дейности и платформа за инструменти за стартиране. Няколко публични и частни заинтересовани страни от иновационните и предприемаческите екосистеми на трите страни също бяха сред присъстващите. Атинската търговско-промишлена камара, водещият партньор на проекта, представи иновативни компании, които имаха своите успешни презентации и съобщиха, че паралелното провеждане на технологичния и предприемачески фестивал Reflect в Лимасол е увеличило максимално ползите от участието в Инвестиционния форум, тъй като имаше още повече възможности за работа в мрежа и B2B срещи. Гръцката делегация беше представена от компаниите: Metis Seagrass MON, Metis Seagrass MON, Dataphoria, Talent Miner и 3 Business Angels в лицето на г-жа Мария Арванитопулу, г-н Николаос Кецоглу, г-н Теофанис – Панайотис Мацопулос. Българската делегация беше представена от Русенската търговско-индустриална камара, активен член на консорциум Gazelle, като членове бяха 6 иновативни стартиращи компании (foodObox, SekMed, eVanco, CARS BY MODERN CLASSICS, HOTFARM и CARDINAL BITES) и 1 инвеститор , представена от г-н Мирослав Димитров от фирма Градоред.
7-те кипърски компании, които имаха шанса да участват с питчинг сесии, бяха: JJobo, Irerobot (ACETT), Fitolio, Tytoview, RokiToki, Not Busy Now и Verality (Aceso). Събитието беше уникална възможност за седемнадесет иновативни стартиращи фирми и малки и средни предприятия от балканско-средиземноморския регион (Гърция, Кипър и България) да се представят пред широка публика, включително бизнес ангели и инвеститори, и да участват в дейности за намиране на партньори и работа в мрежа. По време на събитието бяха представени различните дейности на проекта Gazelle, като ускоряване на бизнеса и трансфер на технологии за иновативни МСП, поддържащи и мрежови дейности и платформа за инструменти за стартиране. Няколко публични и частни заинтересовани страни от иновационните и предприемаческите екосистеми на трите страни също бяха сред присъстващите.
НОВ ПАРТНЬОР НА БОРДА
В началото на ноември 2022 г. нов член се присъедини към нашия проектен консорциум. Имаме удоволствието да приветстваме Центъра за управление на знанията (CKM) – изследователски и образователен център (мисли и прави-благодари), създаден през 2008 г. в Северна Македония с цел подобряване на процесите на управление на знанията във всички обществени сфери в Северна Македония и Югоизточна Европа. Покривайки широка област от дейности, извършвани в сътрудничество с гражданския сектор, държавната и публичната администрация и стопанския сектор, визията на CKM е да се превърне в активен участник в институционалното и икономическо развитие на страната и региона. CKM работи в областта на конкурентоспособността, иновациите, трансфера на технологии, дигитализацията и предприемачеството.
По-специално, дейностите на CKM могат да бъдат класифицирани в няколко области:
- На макро ниво CKM провежда изследвания и анализи в областта на местното, национално и регионално развитие с цел проучване на текущи и предлагане на нови политики, мерки и проекти в областта на икономическото развитие, науката и технологиите, благоприятната бизнес среда, дигитализацията и предприемачеството.
- На микрониво, CKM работи в специфични индустрии с висок растеж, където подкрепя клъстери, научноизследователска и развойна дейност, трансфер на технологии, иновации и конкурентоспособност в страната и по-широкия регион на Балканско Средиземноморие.
- На индивидуално/организационно ниво CKM работи с младежи, жени, иноватори и предприемачи в областта на укрепването на наличния човешки капитал, повишаването на цифровите умения и подкрепата на предприемаческото мислене.
Центърът е създаден на базата на върхови постижения в иновациите с малко студио за прототипиране, което подкрепя отделни МСП и стартиращи фирми в развитието на техния потенциал и капацитет за въвеждане на иновации, подкрепящи принципите на кръговата икономика в Северна Македония и по-широкия балкански средиземноморски регион. От 2018 г. CKM е официално признат от EUROSTAT изследователски център и един от трите признати от ЕС центъра в Северна Македония. Организацията има над 10 меморандума за сътрудничество с основните технически университети в Северна Македония и Балканския регион. През последното десетилетие CKM успешно реализира много проекти, финансирани от Европейската комисия от програма Еразъм плюс, транснационалната програма SEE, програмата Interreg BalkanMed, трансграничните програми и си сътрудничи с ПРООН, IFES и други партньори и донори. Центърът е създаден от уважавани членове на общността, идващи от гражданския, обществения и частния сектор, чиито знания и опит осигуряват силна синергия от компетенции в широк набор от дисциплини. Комбинацията от способности и компетентност прави Центъра за управление на знания изключителен партньор в разработването на нови идеи и реализирането на местни и международни проекти в широк спектър от експертизи като управление на знания, дигитализация, иновации и конкурентоспособност.
Партньорска среща
В рамките на двата Инвестиционни форума през юни и октомври бяха проведени две партньорски срещи лице в лице. Въпреки че бяха хибридни, те бяха много важни за изпълнението на следващите дейности, тъй като по време на срещите партньорите обсъждаха ключови въпроси и теми. Дискусията, фокусирана около работните пакети, включваше всички завършени и предстоящи дейности като: Общ преглед и ключови изводи от последните два форума; обратна връзка от участниците. Партньорите също обсъдиха технически и финансови въпроси, свързани с изпълнението и отчитането на проекта. Тъй като проектът беше разширен, партньорите се съгласиха да организират допълнителни събития за популяризиране на резултатите от проекта, които ще бъдат от полза и за иновативните стартиращи фирми.