Проучвателни посещения за партньорите по проект „Gazelle”
БалканМед „Проект GAZELLE“ организира проучвателни посещения по проекта на 27-29 октомври в Марсилия и София Антиполис във Франция. По-специално, като се вземат предвид резултатите от проучването за най-добрите практики на бизнес ангелите/трансфера на технологии, партньорите са избрани сред организациите, които провеждат най-добри практики и организират проучвателни посещения, свързани с трансфера на технологии и инвестирането на ангели. Графикът на проучвателните посещения включва
- CISAM (Cité de l’innovation et des savoirs Aix-Marseille)
- SATT South-East (Societe d’Acceleration du Transfer de Technologie)
- ANIMA Investment Network
- Sophia Business Angels, Espaces Antipolis
Целта на проучвателните посещения беше придобиване на знания и най-добри практики по отношение на бизнес ангелите и мрежите на бизнес ангели. Тъй като опитът на избраните организации е голям, предаването му ще бъде ценно за партньорите по проекта GAZELLE. На участниците беше предоставена възможност да обменят експертиза и опит по въпроси като
- Процесът на подбор на бизнес ангели
- Процесът на подбор на фирми
- Трудностите при създаването на тази мрежа от бизнес ангели
- Ролята на партньорството в изграждането и поддържането на мрежа от бизнес ангели
- Казуси от компании, набрали капитал чрез организациите
- Вътрешни процеси на организациите
- Различните формати, използвани за обединяване на бизнес ангели и компании
- Начинът за привличане на бизнес ангели и компании в мрежата
- Ролята на университетите в региона в създаването и функционирането на организациите
Проучвателна визита 1.
Cite de l’ innovation et Des Savoirs Aix-Marseille (CISAM) е партньорство от публично-частния сектор, което събира местни участници в иновационната екосистема в района на Aix-Marseille. „Основателите“ зад тази инициатива са най-големият френскоговорящ университет, Aux Marseille Universite, най-големият метрополис във Франция, Aux-Marseille-Provence Metropolis и две мултинационални компании, CMA CGM Group и L OCCITANE Group, които се обединиха около нова концепция: обединяване на всички ресурси, необходими за стимулиране на новаторски подходи и рационализиране на процеса на едно място. CISAM е място за срещи, създаване, инкубиране на проекти и ускорение.
CISAM – La Cité de l’Innovation et des Savoirs Aix-Marseille разработва набор от предложения за услуги:
- Програма за обучение по иновации за студенти и преподаватели (хибридно обучение за повишаване на осведомеността, специализация по работа/учене, академично предприемачество).
- Програма за подкрепа на иновациите (прототипиране на продуктов дизайн с платформи за човешки и социални науки и наука, технологии, инженерство и математика).
- Отворена програма за иновации в 7 нови иновационни центъра.
- Помощ при търсене на финансиране: Помощ при идентифициране на източници на финансиране в зависимост от проекта.
- Съвместна иновация: Свързване с различните участници в екосистемата за насърчаване на съвместна иновация.
В рамките на тази екосистема са интегрирани следните места за иновации за споделяне и срещи: Accelerator M; ZEBOX; и OBRATORI
Accelerator M: Metropole Aix-Marseille-Provence създаде ускорител, структура, която има за цел да ускори процеса на развитие на иновативни стартиращи фирми в региона и да привлече чуждестранни стартиращи компании в региона. M Accelerator е асоциация, създадена в подкрепа на стартиращи и иновативни компании, използвайки ключови играчи, талант и ресурси от цялата екосистема на столичния район. M Accelerator предоставя на стартиращи фирми план за подкрепа, съобразен с техните нужди, съчетаващ опит, обучение, наставничество, експериментиране и работа в мрежа, като по този начин им дава възможност да ускорят развитието си, за да завладеят нови пазари, да финансират растеж или да наемат талантлив персонал.
Тази публична оферта за ускоряване на стартиращи фирми е комбинирана с услуги, посветени на отворените иновации в сътрудничество с големи групи. M Accelerator също е предназначен да се превърне в уникално място за обмен и партньорства с африкански и средиземноморски ускорители.
ZE BOX е инкубатор/ускорител с човешки размер, предлагащ персонализирана поддръжка и вълнуващо и иновативно изживяване за предприемачество. Основана от Rodolphe Saadé, президент и главен изпълнителен директор на CMA CGM, ZE BOX се поддържа от главни партньори в техните области като Accenture, BNP, EY, Centrimex. Четири сектора са привилегировани: транспорт, мобилност, логистика и X.0 индустрии с модерни технологии в основата на всеки проект.
ZEBOX предлага на стартиращи компании с технологични иновации в секторите на транспорта, логистиката и мобилността две програми за подкрепа: инкубационна програма и програма за ускоряване.
3-те основни критерия за подбор за присъединяване към ZEBOX са секторът на дейност, технологията и етапът на зрялост на стартъпа. Към това се добавя и екипът-основател, който играе водеща роля в успеха на една стартираща фирма. Подкрепата е индивидуална и всеки стартиращ бизнес има възможност да се срещне с големи групи, които им позволяват да спечелят доверие, да се свържат в мрежа и да се представят.
OBRATORI е „стартъп студио“, което разкрива идеи и превръща откритията в успех. OBRATORI е инкубатор и акселератор на проекти, ориентирани към иновациите в областта на козметиката, благосъстоянието и дигиталните решения за разпространение. Създаден през 2018 г. от L’OCCITANE Group и подкрепен от множество частни и публични партньори, OBRATORI има за цел да насърчи създаването на работни места в Южния регион чрез създаване на бизнес. Той предлага на предприемачите персонализирана програма за подкрепа, съчетаваща финансова подкрепа, експертиза, обучение, наставничество, работа в мрежа, козметична изследователска лаборатория за L2 клетъчна култура, фаблаб, посветен на дигиталния свят.
Проучвателно посещение 2. Партньорите по проекта GAZELLE разбраха как SATT Sud-Est -“The technology transfer accelerator” ускорява трансфера на технологии, като обединява изследователски и бизнес играчи и като трансформира едно изобретение в иновация. Тя се стреми да бъде ключов играч в икономическото развитие чрез иновации. По този начин тя работи като едно гише за трансфер и комерсиализация на иновативни технологии.
SATT Sud-Est насърчава научните изследвания в публичния сектор и трансфера на технологии към индустрията. Изследовател и неговият/нейният екип правят изключително откритие. Но как една идея може да се превърне в решение и как едно изобретение може да се превърне в иновация? Това е началото на надпревара с времето за намиране на компанията партньор, способна да поддържа тази амбиция. SATT Sud-Est е там, за да помогне в това начинание, от патента до споразумението за оперативен лиценз. Неговата цел е да прехвърли иновативни технологии от своите акционери към индустриалния свят, като ги лицензира на компании, работещи като интерфейс между бизнеса и публичните изследвания в регионите Пака и Корсика.
Основната му дейност е съзряването на изобретения от регионалните изследователски лаборатории на правно (интелектуална собственост), икономическо (пазар) и технологично (технологично съзряване) нива. В партньорство с бизнес инкубаторите те подпомагат създаването на иновативни компании, стартиращи или отделящи се фирми.
SATT Sud-Est – „Ускорителят за трансфер на технологии“ предлага на изследователи и изобретатели:
- Насърчаване и развитие на резултатите от научните изследвания,
- Идентифициране на иновативни проекти с висок пазарен потенциал,
- Разкриване на изобретения,
- Оценка на патентоспособността на технологиите,
- Оценка на пазарния потенциал на технологиите,
- Подаване на патенти и техните международни разширения,
- Управление на портфейли с интелектуална собственост на организации-чадъри,
- Финансова подкрепа за разработването на технологии до доказването на концепцията чрез разработване на прототипи и предпроизводствени единици и др.,
- Маркетинг и лицензиране на предлаганата технология,
- В партньорство с бизнес инкубаторите ние подкрепяме създаването на иновативни бизнеси, стартиращи фирми или отделяния.
SATT Sud-Est – „Ускорителят на трансфер на технологии“ предлага на предприемачи, търсещи нови технологии, за да спечелят пазарен дял:
- Достъп до иновативни технологични портфолиа от академични изследвания;
- В партньорство с Competitiveness Clusters ние идентифицираме технологичните изисквания;
- Намаляване на индустриалния риск върху технологиите.
SATT Sud-Est фокусира инвестиционната си стратегия върху иновативни проекти в съответствие с научните умения на своите акционери около 5 приоритетни области на интерес:
- Свързано информационно общество;
- Околна среда, енергии и територии;
- Технологии за здраве и живот;
- Промишлени процеси;
- Цифрова култура, наследство и хуманитарни науки.
SATT Sud-Est има акционерен капитал от 1 милион евро. Нейни акционери са университетите в Екс-Марсилия, Ница София Антиполис, Тулон, Авиньон и Пеи дьо Воклюз, Корсика, Ecole Centrale Marseille, CNRS, Inserm и Caisse des Dépôts.
Проучвателно посещение 3. Срещата в съоръженията на ANIMA предостави на партньорите на GAZELLE полезна информация за тяхната работа по отношение на средиземноморския регион. ANIMA Investment Network е мултинационална платформа за икономическо сътрудничество между Европа, Близкия изток и Африка.
Организирана като мрежа, ANIMA обединява 70 организации-членки в 20 държави и повече от 400 експерти и партньори, които могат да бъдат мобилизирани, координирани от екип от 15 души, базиран в Марсилия. Мрежата обединява правителствени и регионални агенции за насърчаване на инвестициите и икономическо развитие, предприемачески асоциации, иновационни клъстери, международни инвеститори и изследователски институти. ANIMA свързва развиващи се компании със силно местно и устойчиво въздействие, инвеститори и индустриални групи, които се стремят да разработят иновативни решения за икономическите, социалните и екологичните предизвикателства в региона Европа – Близкия изток – Африка.
Общността на ANIMA Investment Network обединява следните участници:
- Разрастващи се компании със силно местно въздействие, установени в Алжир, Египет, Йордания, Ливан, Мароко, Палестина, Сенегал и Тунис. Всяка от тях демонстрира своя потенциал за развитие и интернационализация с най-добрите експерти и ментори, мобилизирани от ANIMA и нейните партньори чрез национални и международни програми за ускоряване.
- Компании, които се стремят да правят иновации чрез индустриални, технологични или търговски партньорства, да разработват нови услуги и продукти или да навлизат на нови пазари.
- Инвеститори и бизнес ангели, търсещи трансгранични съвместни инвестиции.
- Компании и инвеститори от диаспората, които допринасят за създаването на икономически мостове между Европа, Африка и Близкия изток.
- Референтни институции в предприемаческата екосистема в Европа, Близкия изток и Африка, убедени в потенциала на региона за иновации и участващи в програми за създаване на стойност в своите страни и в чужбина.
Услуги за подкрепа
Освен връзките, предлагани от общността, ANIMA и нейните партньори предоставят редица услуги за улесняване на сътрудничеството между различните участници:
- За компании в растеж: Свързване с общност от инвеститори, експерти и индустриалци за придобиване на видимост, достъп до разнообразни ресурси и експертни профили, създаване на индустриални, технологични или търговски партньорства и набиране на средства.
- За компании, индустриалци и участници в екосистемите: Достъп до иновативни стартиращи фирми с голямо въздействие и адресна книга на доверени партньори за генериране на нови бизнес и възможности за сътрудничество, чрез специално създадени събития, съчетаващи съвместни семинари и BtoB срещи.
- За инвеститори: Достъп до портфолио от силно въздействащи местни компании за растеж и работа в мрежа с партньори и съинвеститори чрез питчинг сесии (повече срещи) и менторски програми (Ask An Angel).
И така, партньорите бяха информирани подробно как инициативата на ANIMA в сътрудничество с Business Angels Networks в ЕС е предоставила на стартъп екосистемата новаторски инструменти за наблюдение на иновациите в региона.
Проучвателно посещение 4. Последното проучвателно посещение беше проведено в Sophia Business Angels (SBA). Основана през 2002 г., Sophia Business Angels (SBA) е международна група от членове, базирана в София Антиполис – един от водещите технологични паркове във Франция и Европа. SBA е посветена на насърчаването и инвестирането в иновативни стартиращи компании на Френската Ривиера.
Кандис Джонсън, президент на SBA и Ерик Кокини, генерален секретар на SBA, представиха на участниците в GAZELLE как членовете на SBA имат опит в наставничеството, разработването и инвестирането в обещаващи стартиращи компании, които ще осигурят значителна финансова възвращаемост за групата и цялата иновация екосистема. Приносът на бизнес ангелите обаче надхвърля финансовата им подкрепа. Те използват своите умения и опит, за да обучават и наставляват предприемача и техния екип и, най-важното, да ги свързват в своята професионална мрежа.
30 члена от 10 държави и различни среди работят съвместно, за да се насочат към иновативни стартиращи фирми от различни сектори. FinTech, ICT, Energy, IoT и Lifestyle са сред представените. Потенциалът за прекъсване на даден сектор е ключово съображение по време на процеса на подбор.
Sophia Business Angels (SBA) помагат на стартиращи фирми да процъфтяват в изграждането на своите бизнес планове, представяния и набирането на средства чрез обучение и менторство. Процесът, описан по-долу, гарантира внимателно разглеждане на всички квалифицирани кандидати от комисията за проверка на членовете. За тези компании, които преминат първоначалния скрининг, им се предлага възможност да представят на членовете на SBA. Извършва се допълнителен дю дилиджънс за потенциални инвестиции от SBA или от други групи от бизнес ангели, банкови институции и фондове за дялово инвестиране.
По-специално, процесът се състои от следните етапи:
- Етапът на скрининг;
- Стартовите файлове, това е приложението;
- Комисиите на SBA разглеждат и избират обещаващи проекти;
- Етапът питчинг сесия;
- Водещият бакалавър инвестира време и опит в стартъпа и подготвя представянето си;
- Представяне на членове на SBA и потвърждение на интерес и обсъждане на срочния лист;
- Дю дилиджънс и заключителен етап;
- Фискален, правен и технически дю дилиджънс;
- Преговори за споразумения между акционерите, които в крайна сметка водят до инвестиция.
Персонализираната поддръжка на SBA включва:
- Капиталова вноска, варираща от €50 000 до €500 000
- Възможността за допълнително набиране на средства при съвместна инвестиция с други групи бизнес ангели
- Силна поддръжка, която ви позволява да получите допълнително финансиране от банкови институции и фондове за дялово инвестиране
- Start Up Factory и Venture Academy. Редовни събития, които да подобрят вашия проект, вашия подход към инвеститорите и да ви направят „готови за инвестиция“
- Разширена и мултидисциплинарна мрежа от професионалисти
- 3 награди на EBAN като най-добра мрежа от бизнес ангели, най-добър начален фонд и най-добър индивидуален бизнес ангел
Start Up Factory и Venture Academy също са част от редовните събития на SBA, които помагат на стартиращите компании да подобрят своите проекти, подхода си към инвеститорите и да направят „инвестицията готова“.
START-UP FACTORY
„Start Up Factory“ предоставя на нови предприемачи и студенти, с активен проект или просто идея, възможността да се свържат с частни инвеститори, банкови ръководители и други експерти в Startup екосистемата. Някои стартиращи фирми се представят пред публика от около 150 души. Тези вечерни събития се провеждат всяко тримесечие в София Антиполис, предприемаческият център на Кот д’Азур, и се провеждат на френски език.
INTERNATIONAL VENTURE ACADEMY
Световноизвестната SBA International Venture Academy е събитие за представяне и коучинг, организирано съвместно от SBA и Международното бизнес училище SKEMA. Провежда се два пъти годишно през април и октомври. Започва с коучинг в четвъртък следобед, питчинг в петък сутрин, още коучинг и след това последна сесия за пичинг. Наградите се присъждат в петък на трите най-рентабилни стартиращи компании. Десет избрани компании имат възможността да се възползват от персонализирания коучинг от бизнес ангели и експерти от индустрията. Освен това има три възможности за работа в мрежа; коктейли в четвъртък и петък плюс обяд в събота. Това събитие е на английски език.
ВЕЧЕРЯ ЗА ИНВЕСТИТОРИ
Вечерите за инвеститори, организирани от SBA, са възможности за ключови играчи в региона (инвеститори, институции, партньори и корпорации) да обединят екосистемите, които насърчават и ускоряват развитието на иновативни компании. Тези вечери им позволяват да обменят и споделят своята визия и амбиция за икономическо развитие на сектори като изкуствен интелект, навигация/морски, аромати/козметика и нови приложения.
ПРЕДСТАВЯНЕ И ТРЕНЬОР – ОНЛАЙН СЕСИЯ
От социалните ограничения през 2020 г. дойде възможност. SBA създаде сесията Pitch & Coach (P&C), включваща нов формат, който е по-подходящ за онлайн ангажираност. Интерактивното събитие, базирано на Zoom, включва избран брой стартиращи компании на ранен етап. Всеки представя за 7 минути и треньорите ще осигурят обратна връзка за силните страни и областите за подобрение за инвестиционна готовност. Ползата за стартиращите компании е, че те получават целенасочена обратна връзка относно съдържанието и формата на представянето си. Обещаващите компании ще бъдат поканени да присъстват на по-подробна инвестиционна сесия, която ще бъде насрочена няколко седмици по-късно.
SBA, в тясно сътрудничество с EBAN, най-голямата и многовариантна BA мрежа в Европа, подпомага развитието на стартиращи компании в продължение на две десетилетия досега, заедно с предоставянето на консултации за други BA мрежи в цяла Европа.
Като цяло, целта на проучвателните посещения беше партньорите на Gazelle да опознаят френската иновационна екосистема и да обменят опит, за да помогнат на Балканските „Газели“ да „бягат по-бързо и по-далеч“.